Šeimoje augančio vaiko adaptacijos procesas darželyje susijęs ne vien su juo pačiu, bet ir su visa šeima ir jos nariais. Tėvams taip pat pasikeičia rutina, tenka išgyventi liūdesį atsisveikinant su vaiku paliekant jį darželyje, galbūt grįžtama į profesines veiklas, darbus, dienos planus tenka derinti prie vaiko nuvežimo į ir pasiėmimo iš darželio, o vyresni broliai ar seserys gali pradėti jaustis atsakingais už jaunesnį brolį/sesę toje pačioje ugdymosi įstaigoje.
Šis straipsnis orientuotas labiau į vaiką ir jo adaptacijos procesą bei į tai, kaip gali prisidėti tėvai, siekiant sklandesnės adaptacijos.
Kas yra adaptacija ir kokie jos etapai?
Vaiko adaptacija darželyje pirmiausiai susijusi su vaiko įprastos aplinkos pokyčiu, naujomis taisyklėmis ir susitarimais šioje aplinkoje bei susijusi su vaiko gyvenime atsiradusiais naujais suaugusiais žmonėmis bei darželio vaikų grupe. Kiek trunka adaptacijos procesas sudėtinga tiksliai apibrėžti. Kaip ir mes suaugusieji, taip ir vaikai – esame skirtingi. Vieni prie pokyčių prisitaikome lengvai, kitiems – reikia daugiau laiko.
Dažniausiai pasitaikantys adaptacijos darželyje variantai: pirmasis – vaikui nuo pat pradžių sunku atsiskirti nuo tėvų, jam liūdna, verkia. Laikantis nuoseklumo lankant darželį – palaipsniui vaikas adaptuojasi. Antrasis variantas – pirmomis buvimo darželyje dienomis vaikas be jokių sunkumų pasilieka darželyje, domisi aplinka, vaikais, žaislais. Tačiau po kelių dienų vaikas ima verkti, nebenori eiti į darželį. Tuomet nuosekliai besilaikant namų ir darželio lankymo rutinos – adaptacija įvyksta.
Įprastai skiriami šie adaptacijos etapai:
Pirmas etapas. Darželio lankymo pradžioje vaikas patiria įtampą ir stresą, tad vaikas gali dažniau verkti, jam sunku atsisveikinti su tėvais.
Antras etapas. Šiame adaptacijos proceso etape vaikas pratinasi prie naujų taisyklių, rutinos, grupės vaikų, mokytojų, prisijungia į žaidimus. Ilgisi tėvų, dažnai apie juos klausia.
Trečias etapas. Vaiko emocinė būsena darosi stabilesnė, įpranta prie savo grupės vaikų ir mokytojų, rutinos, rytais lengviau atsisveikina su tėvais.
Pastebima, kad, pradėjus lankyti ugdymo įstaigą, vaikas patiria stresą, tad galimi šie pokyčiai vaiko elgsenoje: gali sumažėti apetitas, suprastėti miego kokybė, gali įvykti įgūdžių regresas, padažnėti pykčio apraiškos, būti prislėgta nuotaika. Šiuos galimus vaiko elgsenos pokyčius vertėtų priimti kaip natūralius, kadangi jie šiame kontekste susiję su adaptacijos procesu.
Sunki ar lengva adaptacija įvardijama atsižvelgiant į pakitusios vaiko elgsenos apraiškų intensyvumą ir trukmę.
Manoma, kad lengvas adaptacijos procesas įvyksta per 2–4 savaites. Vaikas valgo, miega ramiai, be didelių nuotaikos kaitų. Rytais be pykčio ir ašarų atsisveikina su tėvais ir eina žaisti su draugais.
Sudėtingesnio prisitaikymo prie pokyčių atveju, vaikui būdingas neramus miegas, sumažėjęs apetitas, vaikas dažnai verkia ir būna liūdnas, nerodo noro bendravimui, žaidimui, veiklai, dažnai klausia, kada jo ateis pasiimti tėtis/mama. Jei vaikas dažnai serga, dėl patiriamų darželio lankymo pauzių adaptacija vaikui gali tapti sudėtingesnė.
Minėtų pakitusios elgsenos sunkumų retėjimas ir intensyvumo mažėjimas rodo adaptacijos proceso pabaigą.
Visgi, kai kuriais atvejais gali prireikti ir specialisto konsultacijos. Tai rekomenduotina, kai vaiko elgesys, emocijos itin intensyvios, kai tėvai įžvelgia, jog vaikui atsirado visiškai jam nebūdinga elgsena, nuotaika, ir tai adaptacijos procese nesikoreguoja. Pasikalbėti su specialistu naudinga ir tokiu atveju, kai turima papildomų klausimų, norima daugiau informacijos, pasidalinti susirūpinimu konkrečiais dalykais.
Patarimai tėveliams:
- Ugdykite vaiko savarankiškumo ir bendravimo įgūdžius;
- Pergalvokite savo pačių požiūrį į darželį. Tėvų jaučiamas nerimas, abejonės dėl darželio lengvai persiduoda vaikui.
- Iš anksčiau pozityviai papasakokite vaikui, apie darželį. Galima vaiką nuvežti prie darželio pastato, papasakoti, apie mokytojas, įprastą rutiną darželyje. Taip pat galima vaikui parodyti filmuką ar dainelę, apie darželį, pavyzdžiui: https://www.youtube.com/watch?v=LqhnXx2LHuY arba knygelę, pvz.: „Svarbūs įvykiai: KELIAUJU Į DARŽELĮ!“
- Prieš pradedant lankyti darželį, pradėti pratinti vaiką vakarais anksčiau eiti miegoti (kad rytais pavyktų sklandžiau atsikelti), o namie vaiko pietų miegą derinti prie darželio pietų miego ritmo (apie 12:00-13:00 val.).
- Taip pat, prieš pradedant vaikui lankyti darželį, vaiką pradėti pratinti prie atsiskyrimo – paliekant valandai ar kelioms valandoms jį seneliams, tetai ir pan.
- Kalbinkite vaiką, kad kasdien, kol mama ir tėtis bus darbe, vaikas pabus darželyje. Akcentuokite vaikui, kad po darželio laiko visų vaikučių ateina pasiimti jų tėveliai.
- Rytais ruošiantis į darželį, rekomenduotina, kad tai vyktų nuosekliai, sklandžiai, ramiai.
- Susipažinimo su mokytojomis metu, papasakokite kas būdinga jūsų vaikui;
- Vaiko adaptaciją darželyje rekomenduotina pradėti nuo pabuvimo darželyje drauge su savo vaiku nuo valandos ar dviejų per dieną. Palaipsniui ilginti šį laiką, atsižvelgiant į mokytojų rekomendacijas. Taip pat dienų eigoje vaiko buvimo darželyje trukmė po truputį ilginama, o tėvų (mamos/tėčio) – trumpinama. (šis adaptacijos planas pasitikslinamas su įprasta ugdymo įstaigos vidaus praktika)
- Nepažįstamoje aplinkoje vaikams saugumo jausmą gali stiprinti turint su savimi iš namų atsineštą mylimą žaislą.
- Adaptacijos darželyje laikotarpiu vaikas gali būti labiau reaguojantis į išorinius dirgiklius. Pastebima, kad dėl patiriamos psichinės įtampos, sureaguoja apsauginis organizmo mechanizmas – liga. Susirgęs vaikas lieka jam pažįstamoje namų aplinkoje, kurioje jaučiasi saugus. Susirgimai gali kartotis, iki kol vaikas pasijaučia saugus ir darželyje.
- Po ligos grįžus lankyti darželį – adaptacijos procesas vėl prasideda naujai, tad rekomenduotina nepalikti vaiko darželyje visai dienai. Visgi, jei matote, kad jūsų vaikas noriai atsisveikina, įeina į grupę, domisi žaislais, įsitraukia į žaidimą – ryžkitės palikti vaiką darželyje.
- Atsisveikinimas su vaiku darželyje turėtų būti nuoseklus ir konstruktyvus, t. y. – apkabinkite, atsisveikinkite su vaiku, palinkėkite jam žaismingos dienos ir priminkite, kad po savo darbo dienos jo ateisite pasiimti. Būna, kad vaikas pradeda verkti – atreaguokite, kad matote, jog vaikui liūdna atsisveikinti, bet tuo pačiu ir padrąsinkite, kad kaip ir kitas dienas jis sėkmingai pabūdavo darželyje ir jo ateidavote pasiimti, taip bus ir šią dieną. Ir išeikite iš vaiko darželio grupės.
- Pastebėta, kad prie sklandesnės vaiko adaptacijos darželyje gali prisidėti tai, jei vaiką į darželį atveda vienas iš tėvų, su kuriuo vaikas lengviau atsisveikina, atsiskiria.
- Vaikui svarbu pasitikėjimo ir saugumo jausmas – nežadėkite vaikui to, ko negalėsite ištęsėti, pavyzdžiui: tėvai, siekdami, kad vaikas nustotų verkti, jam pažada, kad pasiims jį prieš pietų miegą, nors to negalės įgyvendinti. Vaikui papildomai sukeliamas nesaugumo jausmas, keliami klaidingi lūkesčiai. Būkite sąžiningi su vaiku.
- Būna, kad tėvams kyla nepasitenkinimas arba susirūpinimas, kaip kas vyksta darželyje. Šiuos dalykus aptarkite su vaiko darželio mokytoja vaikui negirdint. Taip pat vaikui girdint, apie darželį kalbėkite pozityviai.
- Rytais, einant į darželį, vaiką skatinkite, kad grupėje surastų kokį naują žaislą, knygą, dėlionę, kurią jis galėtų atnešti parodyti jums, kai ateisite jo pasiimti po darbo dienos. Paskatinkite įsitraukti į žaidimus ir veiklas, kurias galėtų jums namie parodyti, jus „pamokyti“.
Vaiko darželio lankymo adaptacijos procese svarbu drąsinti savo vaiką, ir tuo pačiu drąsinti save tikėti savo vaiku, kad jam pavyks išmokti būti naujoje aplinkoje turiningai leidžiant laiką.
Parengė darželio psichologė Asta Katauskienė
2023 m. rugpjūčio 18 d.